Aile Koçluğu Sertifika Programı

Ailelerin çocuklarını büyütürken merak ettikleri, içinden çıkmadıkları, bu konuda deneyimli birilerine danışmak istedikleri soruları sorunları olur. Aile Koçluğu'ndahedef bunlara, birlikte cevaplar bulmaktır.

Aile Koçluğu'nda her durum, aile ve çocuk kendi içerisinde, kendine özel değerlendirilir. Önemli olan herkes için tek bir standart cevap vermek değil her ailenin kendisi için “doğru” cevabı bulma sürecinde aileye destekvermektir. Aileler koçluk süresinde kendileri için buldukları doğruları uygulama sürecinde de destek bulurlar.

Aile Koçluğu bir grup çalışması değildir, her aile ihtiyaç duyduğu durumda destek alır.


Süreç Nasıl İşler

-Koçluk başlarken ebeveynler hangi konularda desteğe, bilgilenmeye ya da başkalarının görüşlerini duymaya ihtiyaçları olduğunu belirlerler.

-Birlikte varılacak bir sonuç ile bu soru ve sorunların hangi sıra ile ele alınacağı ve sürecin kuralları birlikte belirlenir.

-Sonrasında grup düzenli olarak haftada bir toplanır.

-Belirlenen sıra ile soru, sorun ve konular ele alınır, tartışılır, uzmanımız konu ile ilgili bilgiler verir ve sonunda ailelerin kendileri için doğru çözümler üretmelerine destek olunur.

-Her oturumun sonunda aileler evlerinde hayata geçirecekleri bir karar ile ayrılırlar.

-Bir sonraki toplantı bu uygulamanın değerlendirilmesi ile başlar ve yeni konuya geçilir.

Aile Koçluğunda önemli olan ebeveynlerin kendi yaşantılarını rahatlıkla dile getirebilmeleri, paylaşabilmeleri ve konu ile ilgili gerekli bilgiyi de aldıktan sonra kendi çocuklarına ve aile yapılarına uygun yöntemi belirleyebilmeleridir. Aile koçluğu bir terapinin güven ortamını, bir seminerin bilgilenme olanağını ve bir atölye çalışmasının hareketliliğini bir araya getiren bir süreçtir.

Eşim ve Ben

 - Eşimle frekanslarımızı bir türlü tutturamıyoruz. Ancak onun ne düşündüğünü bilmiyorum.  Eşimi daha doğru gözlemlemek için ne yapabilirim?

- Birbirimizi sürekli yanlış anlıyor ve istemeden kırıyoruz. Kendimizi nasıl daha doğru ifade edebiliriz?

- Eşimle tartışmaya başladığımızda durum kavgayla sonuçlanıyor.Bu durumdan çocuklarımızın da ruhsal sağlıkları etkileniyor.En azından onların zarar görmemesi için nasıl daha doğru konuşabiliriz?

- Eşimin ailesine karşı bir türlü hafızamdan silemediğim kötü deneyimlerim var. Bunlardan nasıl kurtulabilirim?

- Eşimle her konuştuğumuzda gözlerimin önüne yaptığı hatalar geliyor ve bu da onu anlamsız yere ve yanlış zamanda suçlamama neden oluyor. Bununla nasıl baş edebilirim?

- Eşimin beni anlamadığını düşünüyorum; çünkü davranışlarımı sürekli değiştirsem de bir türlü yaranamıyorum. Kendimi ona karşı nasıl daha iyi ifade edebilirim?

- Eşimin yanında olduğum gibi davranamıyorum. Kimi zaman rol yapmak zorunda kalıyorum. Beni olduğum gibi kabul etmesi için ne yapmalıyım?

 
Çocuklarım Ve Ben


 - Çocuğumun edinmesi gereken güzel alışkanlıkları edinmesini nasıl sağlayabilirim?

- Tüm çocukların iyi bir potansiyeli olduğuna inanıyorum.Çocuğumun hafızasını ve zekasını daha etkin kullanması için neler yapabilirim?

- Çocuğum toplum içinde kendini rahat hissetmiyor ve çok heyecanlanıyor. Bu durumu nasıl çözebiliriz?

- Çocuğumuz için arkadaşların önemini biliyoruz, bu konuda uyarıyoruz;ancak o yanlış arkadaşlar seçmeye devam ediyor.Bizim dediklerimizle inatlaşıyor.Doğru tepkileri almak için ne yapmalıyız?

- Çocuğumun kendine güveni çok eksik. Neredeyse hiçbir konuda kendine güvenemiyor ve derslerine de yansıyor.Bu güveni ona nasıl kazandırabiliriz?

- Çocuğumun çeşitli korkuları var. Bu da verdiği tepkileri etkiliyor. Nasıl yenmesini sağlayabiliriz bu korkuları?

- Çocuğumuz onu hiç umursamadığımızı düşünüyor bu yüzden de dediklerimizin hiçbirini dinlemiyor. Onu sevdiğimizi ona nasıl anlatabiliriz?

- Çocuğum derslerini çok iyi çalıştığını biliyorum ;ancak hak ettiği sonuçlara ulaşamadığını gözlemliyorum. Değiştirmemiz gereken neler var?

- Çocuğum derslerini hiçbir zaman çalışmak istemiyor, çok isteksiz ve okulu sevmiyor.Bununla nasıl baş edebilirim?

- Çocuğum bizimle hiçbir şey paylaşmıyor. Biraz içine kapanık.Onunla iletişim kurmayı nasıl başarabiliriz?

- Çocuğumuzun sahip olduğu kötü alışkanlıkları terk etmesine nasıl yardımcı olmalıyız?

 
Kendim Ve Ben

 -  Hayatımda bir amacım olması gerek; ama ben hiçbir amaç sahibi değilim. Bunun normal olmadığını biliyorum.Ne yapmalıyım ?

- Hiçbir işimi yetiştiremiyorum. Hep geç kalıyorum.Zamanımı nasıl daha verimli kullanabilirim?

- Bir takım fobilerimden nasıl kurtulabilirim?

- Geçmişte yaşadığım olumsuz olaylar sürekli aklıma geliyor ve o günümün çok kötü geçmesine sebep oluyor. Bunun üzerine çevremdekiler de aksiliğimi fark ediyorlar.Bunların etkisini nasıl azaltabilirim?

- Kendimle nasıl barışık olabilirim? Suçluluk duygusunu çok fazla yaşıyorum.Bunun için özgüven mi kazanmam gerekiyor?

- İnsanlarla yaşadığım problemleri unutamıyorum ve onları affedemiyorum bu bana kokuşmuş patatesleri yanımda taşıyormuş hissi veriyor. Bundan nasıl kurtulacağım?

- Bir işe başlarken olumsuz inançlarım o işi engelliyor. Bu önyargılardan nasıl arınabilirim?

- Son zamanlarda her şeyi unutmaya başladım. Hafıza kaybı mı olmaya başladı acaba? Nasıl hatırlayacağım okuduklarımı,  tanıştıklarımı ve öğrendiklerimi? Hafıza tekniklerine mi ihtiyacım var?

- İnsanlara kendimi çok iyi ifade edemiyorum ki onlar beni sürekli yanlış anlıyorlar. Bu gereksiz problemler doğuruyor. Onların beni istediğim gibi anlamaları için ne yapmalıyım? Kimi zaman da anlamak istediğimi anlatamıyorum.

- Çok kararlı olarak devam etmeye kendi kendime söz verdiğim şeyleri devam ettiremediğim oluyor. Nasıl daha istikrarlı olabilirim?

- İçimde nedenini bilmediğim bir tedirginlik oluyor kimi zamanlarda bu endişeye kapılmama neden oluyor. İnsanlara sert tepkiler verebiliyorum içimde yaşadığım bu huzursuzluktan dolayı. Nasıl çözebilirim bu sorunu?

Ücretsiz ön görüşme yapmak için bizden randevu almanız yeterli olacaktır. 

Aile Koçluğu eğitimleriyle ilgili detaylı bilgi için :

İzmir’deki Aile Koçluğu eğitimlerimiz için 0(232) 422 59 54 yada 0 (535) 667 32 24 numaralı telefondan ulaşabilirsiniz veya İzmir Aile Koçluğu Eğitimini tıklayabilirsiniz.

İzmir Karşıyaka Aile Koçluğu eğitimlerimiz için .0(232) 369 50 81 - 0(532) 100 11 65 numaralı telefondan ulaşabilirsiniz veya Karşıyaka Aile Koçluğu Eğitimini tıklayabilirsiniz

Denizli’deki Aile Koçluğu eğitimlerimiz   0 (258) 213 0 999-  0 (532) 100 11 65  numaralı telefondan ulaşabilirsiniz veya Denizli Aile Koçluğu Eğitimini tıklayabilirsiniz.

Antalya’daki Aile Koçluğu eğitimlerimiz için 0 242 323 73 15 yada  0 (505) 445 15 31 numaralı telefondan ulaşabilirsiniz veya Antalya Aile Koçluğu Eğitimini tıklayabilirsiniz.

Muğla’daki Aile Koçluğu eğitimlerimiz    0(252) 213 00 98 - 0 (532) 100 11 65  numaralı telefondan ulaşabilirsiniz veya Muğla Aile Koçluğu Eğitimini tıklayabilirsiniz.

Bu makale şu konularla ilgili olabilir :aile koçluğu - aile koçu - aile koçluğu sertifikası -

Yorumlar